България с първа победа от ноември 2022-а, надви Танзания с 1:0

22-03-2024, 17:20

Novsport.com

Varnautre.bg

Българският национален отбор по футбол постигна първа победа от над 16 месеца насам.

„Трикольорите“ започнаха календарната година с 1:0 над Танзания в третия мач на Илиан Илиев начело.

След 2 равенства преди това, възпитаниците на избрания за треньор на годината у нас го зарадваха с минимална победа, дошла с красив гол на Кирил Десподов от свободен удар през второто полувреме.

През първото и второто полувреме африканският тим, който срещнахме за първи път днес, удари по 1 греда, но малко след почивката капитанът ни донесе дебютна победа от 11 мача насам със своя 13-и гол в 43 мача за представителния тим, който бе истински бижу.

Срещата се игра на почти изцяло празния стадион „Лив Бона Деа Арена“ и започна с териториално предимство на нашите, които за първи път в историята си бяха със златист екип, в чест на 100-годишнината на националния ни отбор, чийто дебютен официален мач датира от 21-и май 1924 година.

В 3-ата минута капитанът ни Кирил Десподов опита центриране към далечната греда, което бе пресечено, а малко след това изпълнихме първия си корнер, но без сериозна заплаха за танзанийската врата.

В 8-ата минута Вальо Антов пробва далечен извеждащ пас към Филип Кръстев, който обаче се оказа твърде дълъг, а в 11-ата отново Десподов опита хитро подаване, ала неуспешно.

Така се стигна до 15-ата минута, когато Танзания удари греда с първата си добра атака в мача.

Кико Денис бе изведен с дълъг пас зад гърба на защитата ни и успя да надбяга Алекс Петков, след което да стреля силно от 10-ина метра, но в страничния стълб. Последвалата добавка премина високо над вратата и така резултатът остана 0:0.

В 18-ата минута бе нанесен нов удар към Димитър Митов, ала доста неточен.

Последва травма на вратаря на африканците, който малко по-късно бе заменен, а отговорът на България дойде в 26-ата минута, когато Георги Русев засече с глава едно отлично центриране отляво, но стражът успя да спаси.

В 34-ата минута пропуснахме отлична възможност, след като имахме числено предимство пред наказателното поле на Танзания, ала пасът на Филип Кръстев разочарова.

Малко преди почивката Виктор Попов трябваше да се намесва решително пред голлинията ни, за да предотврати гол на Танзания след центриране отляво.

В 3-ата минута на добавеното време за първата част Ивайло Чочев отправи хубав удар с глава, но в обсега на вратаря, който боксира в корнер.

След неговото изпълнение отново Чочев засече центрираната от Кирил Десподов топка към близката греда, ала резервният страж на Танзания успя да спаси.

Така почивката дойде без попадения – 0:0.

Скоро след нея обаче България откри резултата.

След като по време на паузата Илиан Илиев направи 2 промени в състава, нашите започнаха по-добре второто полувреме и в 52-ата минута Кирил Десподов вкара изключително красиво попадение.

Капитанът ни стреля отлично от свободен удар, като прати топката над стената от футболисти и първо в напречната греда, а след това и в мрежата – 1:0.

Малко след това Танзания можеше да изравни. След груба грешка при изнасянето на топката тя попадна у нападател в „синьо“, който остана сам срещу вратаря, но от границата на наказателното поле стреля високо над целта.

В 55-ата минута Филип Кръстев върна добре към връхлитащия Илия Груев, чийто шут, също от границата на пеналта, премина на сантиметри от страничната греда.

Последва четворна смяна в състава на Танзания, което вдъхна нови сили на отбора и в 68-ата минута Митов трябваше да спасява удар от средна дистанция, насочен обаче право в тялото му.

След това смени имаше и в нашия отбор, в който след 2-годишно отсъствие се завърна Георги Костадинов, за да получи капитанската лента от напусналия Десподов.

В заключителната част на двубоя България отстъпи инициативата на своя съперник, макар че в 78-ата минута Александър Колев отправи хубав удар с глава след центриране отляво.

До края повече попадения не паднаха, макар че в 94-ата минута Танзания удари още една греда, а така България започна с победа в приятелския турнир FIFA World Series, целящ да организира по-удобно контролните мачове на националните отбори.

Стартови състави:

България: 1. Димитър Митов, 13. Йоан Стоянов, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 18. Ивайло Чочев, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов, 10. Георги Русев, 25. Мартин Минчев;

СелекционерИлиан Илиев;

Танзания: 18. Айши Манула, 15. Мохамед Хюсеини, 4. Ибрахим Хамад, 14. Бакари Нондо, 2. Хаджи Многа, 7. Химид Мао Мками, 20. Новатус Дисмас, 11. Денис Кибу, 6. Фейсал Салум, 22. Тарин Аларакя, 10. Миано Данило;

Селекционер: Хемед Сюлейман;

Стадион: „Лив Бона Деа Арена“, Баку

Съдия: Алияр Агаев, Азербайджан.

България - Танзания 1:0
1:0 Кирил Десподов (52)