Ботев (Пловдив) отстрани Спартак (Варна) в първия полуфинал за Купата

27-02-2024, 19:47

Спартак (Варна)

Varnautre.bg

„Соколите“ се бориха смело, но отпадна в Пловдив.

Ботев (Пловдив) е първият полуфиналист в тазгодишното издание на турнира за Купата на България.

„Канарчетата“ отстраниха втородивизионния Спартак (Варна) след домакинска победа с 2:1.

Резултатът на „Колежа“ откри Самуел Акере (22), а капитанът Ивелин Попов (72) го удвои преди Ахмед Ахмедов (87) да оформи крайния резултат.

„Соколите“ играха смело и се бориха мъжки в Пловдив, но приключват участието си в четвъртфиналите, след като отстраниха 2 елитни тима, за да стигнат до тях.

Победата пък е първа за Ботев над Спартак през новия век след 2 равенства и 3 поражения до момента.

Домакините започнаха срещата по-активно и още във втората минута изпълниха корнер, но само толкова заради нарушение в атака след изпълнението му.

Не след дълго Ехидже Укаки нанесе изстрел, който бе блокиран и се стигна до още един ъглов удар, а в 4-ата минута Антоан Конте пробва от дистанция, ала над целта.

Първата добра атака на Спартак дойде малко по-късно, когато Даниел Начев изведе Ахмед Ахмедов отляво и той потърси на далечната греда Ивей Ромееш, но последният направи фрапантен пропуск от близка дистанция.

Ботев отговори с нови изстрели на Укаки и на Янис Карабельов, след което обаче Атанас Чернев сгреши в наказателното поле и позволи на Ромееш да отправи шут, но Матвей Игонен спаси.

Домакините откриха резултата в 22-ата минута, когато Самуел Акере получи топката, финтира Велислав Боев и с прецизен удар в долния ъгъл даде аванс на „канарчетата“ – 1:0.

До почивката Укаки направи още един пропуск, а капитанът на гостите Даниел Начев също опита мерника си, ала не улучи вратата.

Така паузата дойде при минимален аванс в полза на домакините.

Още в първата минута след подновяването на играта през втората част вратарят на Ботев Матвей Игонен спаси удар с глава на Ахмед Ахмедов.

В 64-ата минута играчите на Душан Керкез разгърнаха добра атака отдясно, Самуел Акере получи в наказателното поле и стреля по диагонала, но топката премина покрай гредата. Малко след това влезлият като резерва Мартин Секулич също не уцели вратата, засичайки с глава центриране от левия фланг.

В 72-ата минута „жълто-черните“ сложиха точка на спора с второ попадение. Акере получи отдясно в наказателното поле на Спартак, преодоля противников състезател и центрира към точката за изпълнение на дузпа, където Ивелин Попов имаше достатъчно време да овладее и да стреля неспасяемо в долния десен ъгъл на Георги Георгиев за 2:0.

Само четири минути след това Секулич можеше да реализира още едно попадение, но не съумя да засече точно прострелно подаване на Николай Минков. В 82-ата минута стражът на гостите от Варна спаси удар на хърватския нападател на домакините.

В 85-ата минута и вратарят на Ботев Матвей Игонен трябваше да се намесва решаващо при коварен изстрел на Румен Руменов от фаул.

Минута след това играчите на Росен Кирилов намалиха изоставането си. Варненският тим организира бърза атака отдясно, Мехмед Мехмед центрира към наказателното поле, където Ахмед Ахмедов бе изпуснат от защитата на "канарчетата" и реализира от близка дистанция за 1:2.

До края на двубоя Спартак опита да изравни, но не съумя да го стори и така Ботев продължава напред към полуфиналите, в които ще играят само клубове от елита.

В останалите четвъртфинални сблъсъци Хебър (Пазарджик) посреща Пирин (Благоевград), ЦСКА е домакин на Арда (Кърджали), а Лудогорец приема ЦСКА 1948.

Ботев (Пловдив) – Спартак (Варна) 2:1
1:0 Самуел Акере (22)
2:0 Ивелин Попов (72)
2:1 Ахмед Ахмедов (87)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

БОТЕВ (ПЛОВДИВ): 32. Матвей Игонен, 15. Джеймс Ето’о, 19. Антоан Конте, 79. Атанас Чернев, 38. Константинос Балоянис, 20. Антонио Перера, 28. Янис Карабельов, 16. Самуел Акере, 10. Ивелин Попов (к), 4. Ехидже Укаки, 93. Георги Николов;

Резерви: 22. Даниел Кайзер, 6. Дилан Мертенс, 42. Ивайло Видев, 43. Константин Павлов, 18. Димитър Папазов, 9. Мартин Секулич, 30. Лъчезар Балтанов, 14. Фаустас Степонавичюс, 17. Николай Минков;

Треньор: Душан Керкез;

СПАРТАК (ВАРНА): 23. Георги Георгиев, 31. Дмитро Семенив, 4. Радослав Терзиев, 6. Александър Цветков, 2. Велислав Боев, 13. Георги Иванов, 45. Даниел Начев, 10. Румен Руменов, 14. Ивей Натаниел, 11. Виктор Митев (к), 29. Ахмед Ахмедов;

Резерви: 89. Никола Виденов, 3. Преслав Петров, 9. Мехмед Сабри, 8. Цветослав Петров, 78. Велислав Минков, 18. Хидает Хюсеин, 7. Георги Бабалиев, 22. Александър Янчев, 19. Джейми Емпие;