„Шумен 61” взе хандалното дерби на Североизтока в интригуващ мач

19-11-2023, 16:03

Пресслужба ХК "Шумен 61"

Шампионите победиха домакините „Спартак” с 26:24 (11:12).

Мъжкият хандбален отбор на „Шумен 61” спечели дербито на Североизтока в елитната група. В мач от седмия кръг в залата на Първа езикова гимназия във Варна шампионите победиха домакините  „Спартак” с 26:24  (11:12). След последната сирена и публика, и специалисти бяха единодушни, че колкото повече такива сблъсъци има в родното първенство, толкова по-добре за развитието на българсикя хандбал. И с право.

Двата тима изнесоха един много добър мач за родните стандарти и съперниците заслужават поздравления във всяко отношение. Публиката се наслади на всичко, което може да се види в един интригуващ сблъсък, с наелектризиращ заряд.

Съперниците демонстрираха много здрава игра в защита, видяхме добре изградени тактически постепенни нападения, скоростни контри, хубави стрелби и майсторски спасявания. За любителите на статистиката ще кажем, че на светлинното табло бяха изписани 9 изравнявания на резултата до почивката и още 3 през второто полувреме. Любопитен факт е още, че за 60-те минути игра двата тима сменяха водачеството в резултата 6 пъти, като обикновено разликата бе 1 или 2 гола.

Йорданов поведе за домакините още след първия ссъдийски сигнал, а маестро Миро Симеонов изравни след изпълнение на коронния си 7-метров удар. Гардът Петко Петков простреля шампионите за 2:1, а снайперистът Бранимир Балчев възстанови равенството. После Йорданов отново се разписа, а Димитър Грозев върна за 3:3. С нови попадения на Петков и Грозев на таблото светна 4:4. От тук до края имаше динамична игра, отнети топки, дълги извеждащи подавания и всичко това в един коректен мач, без груби сблъсъци. До почивката шампионите само веднъж поведоха с 3 гола – при резултат 6:9 с безответни голове на Николай Николов, капитанът Йордан Михайлов и бърза контра на Грозев. През първото полувреме за гостите се разписаха Николов с 2 гола, Симеонов с 1, Грозев с 3, Балчев с 2 и Михайлов с 3. Най-красивият и ефектен момент от тези първи 30 минути дойде в 7-ата, когато гостите изравниха с „китайско” за 3:3. Тогава Грозев хвърли висока топка към зоната на гарда, а Бранимир Балчев засече зрелищно от въздуха.

Втората част бе също толкова интригуваща, като победителят не бе ясен дори по-малко от минута преди последната сирена. След почивката се развихри Балчев, който заби 7 гола, 4 добави свръхзвуковото крило Грозев, разписаха се още Теодор Добрев и Михайлов, важно попадение заби 4 минути преди края и Енгинджан Сали. 10 секунди преди края при резултат 25:24 за гостите и при пасив Теодор Добрев заби и топката влетя в мрежата за край

ния резултат в последната секунда.

Трябва да се отбележи и добрата игра на вратарите. На вратата на шампионите Емилиян Стефанов, преминал от „Спартак”, направи 12 спасявания, някои от които във възлови моменти, а на вратата на варненци преминалият от „Шумен 61” Ивайло Костов също демонстрира класа.

Победата на „Шумен 61” е още по-ценна на фона на сериозните кадрови проблеми. Заради травми от състава на отбора отсъстват трима основни играчи – Кирил Савов, Тансер Юсню и Стефан Ефтимов.

Срещата бе изгледана от президента на хандбалната централа Росен Добрев, който също даде добра оценка на двубоя. На трибуните бяха и президентите на двата клуба . Пенко Златев на домакините и Светлозар Начев на гостите.

„Много съм доволен от нашия вратар Емилиян Стефанов – за първи път го виждам да играе толкова силно, все пак той пази срещу стария си отбор - имаше допълнителен стимул. Искам много да го похваля. Адмирации и за младите състезатели Енгинджан Сали и Виктор Каников. Вилиян Негованов също се включи много добре. Мисля, че това е правилният път. Досега все сме разчитали на по-опитни играчи, доволен съм, че младите взеха участие и се представиха много силно. С опит спечелихме мача. Първото полувреме бяхме колебливи, но през второто рутината надделя, направихме и няколко бързи контраатаки и победихме. Наша запазена марка станаха пропуските за съжаление. На тренировка обръщаме внимание на тази тенденция. Може би това е психологическа бариера, която трябва да преодолеем. Идната седмица приемаме добре представящият се отбор на Фрегата, отново ни предстои труден мач.”,коментира треньорът на шампионите Никола Карастоянов.

За успеха на шампиона „Шумен 61” допринесоха: Емилиян Стефанов, Теодор Добрев - 2, Вилиян Негованов, Александър Димитров, Димитър Грозев - 6, Бранимир Балчев - 10, Йордан Михайлов - 4, Николай Николов - 2, Мирослав Симеонов - 1, Енгинджан Сали - 1, Виктор Каников.

Идната неделя в 16 ч в „Арена Шумен” шампионите приемат отбора на „Фрегата” (Бургас).