Хърватия ни удари с 3:1 гейма на Евроволей 2023

03-09-2023, 23:14

Novsport.com

Varnautre.bg

Групата се заплита, още не сме сигурни за 1/8-финал.

България загуби от Хърватия с 1:3 1:2 (25:22), (16:25), (22:25), (21:25) четвъртия си мач от Евроволей 2023, на което сме домакин във Ваерна заедно с Италия, Северна Македония и Израел. Така хърватите се присъединиха към Словения и вече се класираха за 1/8-финалите. Нашите пък попадат в страшна въртележка за останалите две места. Заедно с Испания имаме по две победи, Финландия е с една и мач срещу Украйна, които са без точков актив, но с два оставащи мача срещу Финландия и Испания. Нашата последна среща пък е от 20.30 часа във вторник срещу фаворита Словения, които обаче победихме в Лигата на нациите.

Към момента класирането ни за 1/8-финалите все още не е сигурно и ще зависи от развоя на другите срещи, както и от това дали ще успеем да вземем нещо от Словения.

Двореца на културата и спорта във Варна отново беше препълнен, като е продадена и срещата със Словения.

Нашите започнаха добре мача и поведоха с 3:0 и после с 5:1. С ас на Мартин Атанасов дръпнахме с 8:3 и треньорът на Хърватия Седрик Енард взе таймаут. Хърватите върнаха три поредни брейка след аут на Цветан Соколов, ас на Круно Никачевич и успешен блок и ни доближиха за 8:7. Продължихме да се гоним точка за точка, но наша грешка доведе до 12:12. Мартин Атанасов затрудни хърватите на сервис и Соколов превърна контрата в 15:13. Хубав сервис на Алекс Николов помогна на блокадата ни, за да поведем с 19:16 и последва ново прекъсване. Мартин Атанасов бе хванат на блокада - 20:19, но още в следващата атака си го върна 21:19. Гемболът дойде, след като блокадата ни омекоти една топка и Алекс Николов я заби в полето на хърватите. Грешка от сервис ни донесе гейма.

Втората част тръгна точка за точка до 3:3, но тогава хърватите направиха три поредни и Пламен Константинов събра отбора си за указания при 3:6. За съжаление не успяхме да организираме добре атаката си след това, а ас на капитана Петар Диглич направи разликата 3:8. Едва тогава успяхме да го превъртим за 4:8. Веднага върнахме един брейк след добра защита на Салпаров и контра на Цецо Соколов. Последва обаче ас на Марко Седлачек - 5:10. Блоката на Ники Колев - 7:10. Последвана от аут на Солов - 7:12. Нови два аса, този път на разпределителя Бернард Баконджи и разликата стана катастрофална - 8:15. При 10:18 Константинов извади Алекс Николов и Мартин Атанасов и пусна на тяхно място Николай Пенчев и Денис Карягин, а след това Георги Братоев се зае с дистрибуцията на мястото на Георги Сеганов. До края нямахме отговор на играта на Хърватия резултатът е изравнен 1:1 гейма, след (16:25) във втория.

Поведохме с 5:2 в третия гейм след два добри сервиса на Соколов и успешни наши контри. На игрището останаха Братоев и Пенчев, завърна се Атанасов, а Николов остана на пейкат. За съжаление хърватите бързо върнаха двата брейка - 5:5 и след успешен блок поведоха с 6:7. Продължихме да се гоним точка за точка, като нито един от двата отбора не успяваше да вземе превес и от 10:10 нямаше брейкове до 19:21, когато хърватите направиха ас чрез Марко Седлачек, последван от блокада и нов ас, за да поведат с 19:23. На игрището се върна Алекс Николов. Илия Петков влезе да бие сервис, но го заби в мрежата и хърватите получиха геймбол - 20:24. Спасихме първите два, но геймът свърши при 21:25.

Светослав Гоцев замени Ники Колев в началото на четвъртата част, а след наша грешка резултатът стана 2:4. Блокада за Хърватия и 4:7. Добрата игра на Хърватия продължи и резултатът набъбна до 5:9 и 6:12. Върнахме един брейк след мощна контра на Николов за 9:13. Ас на Цецо Соколов, последван от аут на хърватска атака, нова ас и 13:16. И въпреки импулса в края Хърватия затвори мача с 21:25.