Сплотена България надви Финландия за първа победа на Евроволей 2023

31-08-2023, 22:54

Novsport.com

Нашите спечелиха с 3:1.

България изигра страхотен мач и победи Финландия с 3:1 (28:26), (27:25), (15:25, (25:16), (25:16) в мач от В от Евроволей 2023, на което Варна и България са съдомакин заедно с Италия, Северна Македония и Израел.

Мачът бе от изключителна важност за нашите след загубата на старта от Испания с 1:3. Финландците пък нямаха проблеми срещу Хърватия и ги победиха с 3:0.

Срещата бе сблъсък и на двете колоритни агитки, които отново изпълниха Двореца на Културата и спорта. Около 5000 зрители има в залата като българите са около 3500 и определено са по-гласовити.

При 7:4, дошли  за Финландия след свирена спорнаграшка на Алекс Гроздано Пламен Константинов взе първото си прекъсване. След това нашите изравниха за 8:8, с блокада Финладдия отново дръпна с 10:8. Контра на Денис Карягин след сервис на Николай Колев - 11:11. С ас на Алекс Грозданов дръпнахме с 15:16 в гейма. Блокада с ръка на Цецо Соколов и 17:18 за нас. Последва грешка на Йонас Джокела и за пръв път дръпнахме с две, по последва чалъндж за финландците и съдията отсъди спорна топка. При 19:20 за нас Алекс Николов влезе да бие сервис, затруди съперника, но след дълго разиграване точката отиде при финландците. Последваха две много спорни съдийски отсъждания, които със сигурност нямат нищо общо с факта, че шефът на съдиите за първенството е финландец.

Стигнахме до геймбол при 23:24, но го изпуснахме, въпреки че получихме възможност да организираме атака, топката дойде ниска за Цветан Соколов и той бе хваната на блокада. В следващата точка не успяхме да посрещнем добре и да организираме атака и гостите обърнаха - 25:24. Последваха серия от мачболове за Финландия, но след две точки на Карягин обърнахме и взехме гейма с 26:28.

Двата отбора се захапаха и във втората част и тя тръгна точка за точка. След това обаче финландците дръпнаха с 13:17 и Константинов взе прекъсване. В началото на гейма Алекс Николов смени Цветан Соколов на диагонала. Финландците обаче дръпнаха с 3 точки в средата на частта - 18:15. Успяхме обаче да върнем две точки и след атака на Николов - 18:17. С ас на Денис Карягин изравнихме за 20:20. Аут на финландия и дръпнахме с 22:23, което накара треньорът им да вземе прекъсване. Загубихме обаче предимството си и гостите стигнаха до геймбол - 24:23. Блокада на Ники колев и 24:25 за България. Затворихме гейма с блокада на Николов - 25:27.

Третата част започна с 3:0 за Финландия, като разликата набъбна до 6:2 и Пламен Константинов взе прекъсване. Пропуснахме няколко добри възможности за контра и разликата се запази 4 точки до 9:5, когато върнахме един брейк с блок на Карягин. Алекс Грозданов бе хванат на блок и 14:10. До края на частта не успяхме да немерим отговор на играта на финландците, няколко спорни отсъждания допълнително изнервиха нашиге и се стигна до 25:15.

В четвъртият гейм си го върнахме тъпкано. Той запона добре за нас, успокоихме нервите от третата част и дръпнахме с 2:7. В края на третия гейм в игра се завърна Цветан Соколов. С негови два аса поведохме с 5:11. До края на мачана игрището имаше един отбор и затворихме мача при 25:16 след блокаут на Мартин Атанасов.

На 2 септември от 20:30 часа срещаме Украйна, която днес загуби с 2:3 от Хърватия.

Стартови състави:

ФИНЛАНДИЯ: Ееми Тервапорти, Алексей Жбанков, Нико Шихконен, Лука Мартила, Мика Хаапаниеми, Йонас Джокела, Никлас Брейлин (л)

БЪЛГАРИЯ: Николай Колев, Мартин Атанасов, Георги Сеганов, Алекс Грозданов, Цветан Соколов, Денис Карягин, Теодор Салпаров (л), Симеон Добрев (л)