Маратонът Галата-Варна: 2 август, 4400 метра, 4700 лева

23-07-2015, 10:14

VarnaUtre.bg

Събитието ще почете паметта на легендата на родното маратонско плуване Добри Динев

Рекорден брой плувци се очакват в поредното юбилейно издание на плувния маратон Галата – Варна. 75-ият старт на най-старото плувно състезание от подобен род у нас ще бъде на 2 август, неделя. Организатори са Военноморските сили на Република България, Община Варна, ССК "Черно море” и плувен спортен клуб "Черно море". Председател на организационния комитет е кметът на Варна Иван Портних, а състезанието е под патронажа на министъра на младежта и спорта Красен Кралев.

В досегашната история на маратона рекордът по участие бе фиксиран миналата 2014 г. Тогава на старта на нос Галата застанаха 280 плувци.

И тази година проявата е отворена за всички граждани и гости на Варна от страната и чужбина, родени преди 2003 г.

75-ото издание на маратона ще почете паметта на големия наш маратонец Добри Динев, който си отиде от този свят в началото на март т.г. в Канада. За състезанието тази година оттам пристигат близките на Добри. Съпругата му Маргарита ще донесе урната с праха на маратонеца, която ще бъде разпръсната в морето с почетен ритуал. Това ще стане минути преди старта на маратона от нос Галата. Венци и цветя ще бъдат хвърлени в морето, което Добри Динев толкова много обичаше и на което посвети живота си. Ще чуем и корабни сирени в негова памет.

Сборният пункт за състезанието и тази година е на морската гара в 7,30 ч.

/>Финалът е отново на буна номер 2, разстоянието по права линия е 4400 м.

Стартът на преплуването ще бъде даден в 10 ч.

Класирането ще бъде до VІ място. Победителите – мъж и жена, получават парични награди по 1000 лв.