Късмет за жълти стотинки

И от суеверието може да се печели

Със затопляне на времето и настроението ни става все по-слънчево. С него се възвръща  оптимизмът, че ще ни върви, ще сме здрави и щастливи. Въпреки това понякога имаме нужда да заредим батериите на вярата с някои ритуали. Като този да запалим свещичка в храма или да докоснем...коминочистач.

Оказва се, че това е напълно възможно, след като от години в центъра на Варна обикаля "щатен" продавач на късмет. Срещаме го всеки ден и появата му неволно ни кара да се усмихнем.

Леко се стъписваме обаче, когато посредникът на късмета протегне ръка, за да му оставим колкото имаме на сърце. Всъщност всички сме наясно, че щастието има цена. Затова не се замисляме, обираме стотинките по джобовете и ги пускаме в дланта му. А след това си тръгваме, заредени с настроение.

Интересно е откъде идва това суеверие. В добрите стари времена коминочистачите използвали Новогодишните празници, когато хората са щедри и в добро настроение и обикаляли къщите, за да им пожелаят добър късмет.

Стара Английска легенда разказва, че корените на този късмет са още във времето на крал Джордж. По време на кралско шествие куче ухапало кралския кон, животното ужасено се изправило на задните си копита и за малко да хвърли краля. В това време от тълпата изскочил опърпан скитник, който хванал оглавника на коня и го успокоил, след което отново изчезнал, разказва "Клуб 50".

Кралят дълго разпитвал кой е странника, но хората отговаряли: "Просто един коминочистач".

Крал Джордж издал постановление, което гласяло, че от този ден на коминочистачите трябва да се гледа като на носители на щастие и късмет.

Друга легенда ни връща във Френския град Савой, в началото на 19 век. Тогава мизерията била толкова голяма, че жителите на Савой започнали масово да напускат провинцията, в търсене на по-добър живот. Голяма част от бегълците били коминочистачи, а голяма част пък от коминочистачите -деца.

Поради дребния си ръст малчовците лесно се провирали през комините. Били облечени в черни дрехи, а на шапките си имали червен помпон. Французите вярвали, че докосвайки се до помпона на малкия коминочистач, ще държат огъня далеч от домовете си.

През 1910 година, когато започва отпечатването на първите пощенски картички, неизвестен фотограф снима малките чистачи на комини и слага надпис "Малки коминочистачо, донеси ми всичкото щастие". По този начин става своеобразно официонализиране на символа.

Французите започнали да слагат малка фигурка на коминочистач над камината, за да умилостивят огъня и да ги запазят от пожари.

Днес почти навсякъде по света да срещнеш коминочистач означава, че си срещнал късмета, а да го докоснеш, че си откраднал частичка от този късмет.

Е, сега е лесно да го сторите, просто се разходете по варненските улици.  А ако срещнете коминочистач на 4 май, не забравяйте да му честитите и празника!