България на добра позиция по задоволяване на основни човешки нужди

Животът

09-04-2014, 09:51

Снимка:

Дневник

Автор:

varna.utre.bg

Всичко от Автора

На опашката сме обаче по здравеопазване и усещане за благосъстояние

България заема 44-то място сред 132 държави по степен обществено развитие в класация, подпомогната от известната компания "Делойт", пише "Дневник". Това е направено чрез Индекс за обществен напредък (Social Progress Index), опитващ се да очертае рамка, в която да може да се измерва доколко всяка държава помага за благосъстоянието на населението си и кои са факторите то да се подобри.

Авторите са включили три подробни категории: "Основни човешки нужди", "основи за благосъстояние" и "възможности". За България те коментират, че тя има относително много добри показатели за водоснабдяване, хранене и хигиена на жизнената среда или по достъпа до основно образование, но има какво да се желае за здравеопазване, благосъстояние, толерантност и включване на населението и различните в обществения живот. По всяка от споменатите три категории българската позиция е 45, 51 и 49.

Но по-подробното вглеждане в показателите разкрива някои не особено приятни заключения за конкретната жизнена среда.

От една страна, в индекса има доста показатели, които се смятат в съвременния живот за даденост: достъп до електричество, основно образование, санитарна инфраструктура, нормална храна.

Но по здравеопазване и усещане за благосъстояние, например, българите са далеч назад на 123-о място в света. Личната свобода и възможността да променят нещо като правят избор съответстват на 77-о място. Качеството на жилищата поставя България на 75-о място, като качеството на електроснабдяването е още по-ниско - като за страна на 79-о място.

В категорията за здраве най-много натежават лошото качество на въздуха (128-о място), смъртност от незаразни заболявания (84), затлъстяване (82), самоубиства (78), продължителност на живота (56).

При личната свобода и възможността за избор на България е отредено 91-о място за "модерно робство, трафик на хора и бракове на деца". Следват 93-о за свобода на вероизповеданията, 92-о за свободата да избираш как да живееш, 70-о за защита на имуществените права, 82 за религиозна толерантност и 99 за толерантност към имигранти.

Автор на проучването е американската неправителствена организация Social Progress Imperative, която иска да представи класация не по икономически ръст, а за възможностите пред жителите на определена страна. Източниците да индекса са социологически анкети (12%), оценки на експерти (25%) и статистически данни (61%).

В съобщението за тазгодишната класация се казва, че икономическият ръст не винаги води директно и до подобряване благосъстоянието на жителите.

Сред петте водещи държави за 2014г. са Нова Зеландия, Швейцари, Исландия, Холандия и Норвегия.