Воден режим и глад, ако не падне 30 см сняг

Животът

09-01-2014, 08:47

Снимка:

© Varnautre.bg/Архив

Автор:

VarnaUtre.bg

Всичко от Автора

Липсата на достатъчно сняг по ски пистите води до отлив на туристи

Липсата на валежи става рискова за пшеницата и ечемика. Има опасност от изсъхване на повърхностния слой на почвата, а тези култури са с плитка коренова система. Те не понасят както суша, така и голяма влага.
Това обясни пред "24 часа" доцент Ангел Иванов от Аграрния университет в Пловдив.
Според него ситуацията е притеснителна, но все още не е толкова страшна.
"Народът е казал: Дебел сняг - дебел комат". А снежна покривка, както виждаме, няма. Тя предпазва есенниците от измръзване. Слава богу, че засега не са ни сполетели големи студове. Напротив, наблюдава се топло за сезона време, което пък крие опасност от засилване на вегетацията. При едно евентуално рязко падане на температурите житото може да измръзне.
Прогнозите не сочат силно застудяване в близките две седмици", успокоява се ученият. Той обаче припомня ситуацията от 2012 г., когато на 31 януари и 1 февруари живакът в термометъра падна до рекордните минус 27 градуса в Пловдивско. Тогава имаше измръзнали лозя и овошки.
"Обикновено в средата на февруари има валежи, които се надявам да наваксат изоставането в растежа на есенниците. Ако и тогава не завали, производителите вече имат основания за сериозни притеснения.
Всичко зависи от циклоните, които носят валежи. Да се надяваме, че водните запаси ще се запълнят. Нормално е производителите да се тревожат, но искам да ги успокоя, че все още нищо фатално не се е случило. При лозята и овошките нещата са спокойни", обобщи Иванов.
"При зърнените култури в Добруджа липсата на влага все още не се чувства. Пшеницата се развива нормално, започнало е вретенето. Ако до края на зимата и началото на пролетта метеорологичните условия са добри, добивите ще бъдат както през миналата година.
Но е необходим поне един снеговалеж - поне 20-30 сантиметра, който да задържи снега върху почвата. Мисля, че през февруари ще има валежи, така че не се притесняваме от сушата", твърди дългогодишният агроном Димитър Донев. Фермери от Пловдивско вече се обезпокоени за реколтата си. Заради липса на влага пшеницата и ечемикът вече са пожълтели.
Някои пресмятат, че добивите им ще паднат чувствително. В Търновско засега няма опасност за есенните култури заради липсата на сняг и дъжд. Условията са нормални за развитието на пшеницата, ечемика и рапицата и земеделците се надяват на добра реколта.
"Снегът, който падна в края на ноември, свърши добра работа и в дълбочина имаме влага в почвата. От друга страна, студовете не са толкова големи и няма опасност житата и рапицата, които са доста едри, да измръзнат", каза зърнопроизводителят Христо Петров от Павликени. Фермерите обаче се надяват да натрупа нова бяла покривка, защото при топенето на снега се усвоявал много азот, така нужен на растенията. Те следят внимателно прогнозите, но до 20 януари не се очертавали валежи.
"За дините и пъпешите липсата на валежи през ноември, декември и януари ще е фатално. Вече се чувства сушата. Даже през пролетта да приложим денонощно поливане, зимната суша не може да се компенсира напълно. Отсега предвиждаме добивите на дини и пъпеши да са с около 30% по-ниски в сравнение с 2013 г.
Плодовете ще бъдат дребни и това ще се отрази на бизнеса ни", твърди Мартин Башев - производител на зеленчуци, дини и пъпеши от Каварна. По данни на екоминистерството обемът на важните за питейни нужди язовири е запълнен 72%. Така че през следващите месеци е гарантирано водоснабдяването на населените места от тях. Става дума за "Искър", "Бели Искър", "Среченска бара", "Христо Смирненски", "Йовковци", "Тича", "Камчия", "Ясна поляна", "Асеновец", "Боровица", "Студена" и "Дяково".
Липсата на достатъчно сняг по ски пистите води до отлив на туристи. Наличните обеми в питейните язовири в момента са достатъчни, потвърдиха и от регионалното министерство.
И сега обаче има режим в 25 общини. Сред тях най-големите са Омуртаг и Годеч.
Повечето реки в страната имат по-ниски нива и по-малки водни количества в сравнение с началото на миналата година. Това означава, че и в язовирите ще има по-малки обеми, ако няма валежи, което би се почувствало след няколко месеца.
Нивото на река Дунав е доста по-ниско в сравнение с миналата година по това време - към 3 януари 2013 г. то е 270 см, а водното количество - 5785 м3/сек. Тази година е 34 см, а водното количество - 3020 м/сек.
По-малки водни количества се наблюдават при река Росица (Севлиево), Камчия, Марица при Пловдив и Струма при Бобошево.
Затова липсата на снежна покривка сегаи прогнозата на НИМХ за януари, февруари и март предполагат да се подхожда икономично при използването на наличните водни ресурси.
Освен това не навсякъде водоснабдяването е от язовирите, в районите с вода от речни водохващания и подземни води може да се очакват режими при маловодие, казват експертите.
Много селища имат недостиг през лятото заради липсата на изградена мрежа от язовири, затова решението е в строителството на такава инфраструктура.