Черно море Порт Варна с победа в Самоков

Моряците удариха Рилски спортист с 95:91

Черно море Порт Варна е традиционно труден съперник за Рилски спортист в последните години, а вчера за пореден път се оказа "черната котка" за самоковци. „Моряците” победиха съперника си като гости с 95:91 след продължение и го оставиха на четвърто място във временното класиране на НБЛ. Отборите изиграха много оспорван мач, а в допълнителното време гостите надделяха, спечелвайки десетата си победа. Те имат и 14 загуби и са равни с Берое на шестата позиция, като изпревариха Черноморец. Тази трета поредна загуба пък усложнява доста ситуацията на Рилецо, който нямаше право на грешка до края на редовния сезон. След този кръг отборът е четвърти с 15 победи и 9 загуби, на успех зад третия Балкан.

Повече от 15 минути след началото на мача разликата не премина 7 точки, а отборите си размениха водачеството няколко пъти. Серия от 16:3 в полза на Рилски изведе отбора с 14 точки напред на почивката. Варненци обаче стопиха значителна част от дефицита си и се приближиха на 5 точки след третата част. Те продължиха с добрата игра и в средата на последната взеха водачеството. По-малко от минута преди края резултатът беше изравнен при 81:81, а след размяна на наказателни удари равенството се запази и мачът влезе в продължение. В него отборите бяха равни – 88:88 при минута до края, след което Лари Хол вкара кош, последват от 4 поредни точки на Васил Кьосев. Така варненци дръпнаха с 6, а домакините не успяха да ги догонят.

Отборите бяха равностойни в борбата под коша, но гостите нанизаха 13 тройки и то при много добър процент – 43% срещу 7/23 (30%) на Рилски. Варненци имаха предимство и в успеваемостта общо от игра – 54% срещу 44%, но пък извършиха с 6 нарушения повече и вкараха само 6 от 17 опита от наказателната линия (35%) срещу 28/43 (65%) на самоковци.
Симеон Илиев наниза 21 точки и овладя 7 борби за победителите, а с дабъл дабъл от 17 плюс 11 се включи Любиша Върчел. 13 точки добави Станислав Цонков.

За Рилски Анджело Калояро бе над всички с 26 точки и 12 борби, 18 вкара Тери Смит, а с 15 точки се отчете Станислав Ваклинов. Бранко Миркович завърши с 14 точки, 11 асистенции и 7 борби.

Черно море Порт Варна ще гостува на Левски още утре в мача им от следващия кръг, а Рилски спортист ще има трудно домакинство на Ямбол в четвъртък.