БГ младежите мрънкат, вместо да учат

Новините

19-10-2012, 06:37

Снимка:

АРХИВ © Impact Press Group

Автор:

"Монитор"

Всичко от Автора

Слабата подготовка в училище и в университета не е единствената спънка пред търсещите работа млади хора

България е шеста в ЕС по брой на младежите, които нито учат, нито работят, сочи изследване на Евростат, цитирано в "Монитор".

В световен мащаб всеки осми на възраст между 15 и 24 години си търси работа, сочи доклад на ЮНЕСКО, публикуван тази седмица. Около 25 процента от младите хора изкарват не повече от 1,25 долара на ден, което неизменно ги обрича на доживотна бедност.

В европейски план начело на тази печална класация са Гърция и Испания - всеки втори грък и всеки втори испанец на възраст до 25 години са без работа. Най-малко са безработните младежи в Австрия, Германия и Холандия - под 10%. Дванайсет от страните в ЕС отчитат младежка безработица над 25%.

По данни на Евростат към края на септември близо 5,5 милиона младежи до 25 години са били без работа, като над 3 милиона от тях са жители на страните от еврозоната.

Все по-често младите българи ще попадат в капана на временната заетост и сезонната работа. Тоест ще им се налага да извършват труд, който не изисква висока квалификация или образование. Което пък е поредната илюстрация на крилатата фраза, че "от много учене файда няма". 

През 2011 година 82% от близо 180-те хиляди работещи младежи на възраст до 24 години са със средно образование, а едва 8% от тях имат диплома за завършено висше образование, сочи статистиката на българското социално министерство. И все пак две трети от младите хора, които през 2011 година са били безработни и не са си търсели работа, посочват като причина за това продължаването на образованието си. Дори и най-яростните привърженици на философията „залудо работи, залудо не стой" отдавна вече са наясно, че образованието в България се задъхва пред летвата, която издига бизнесът вдига. 

Ето един пример: средната работна заплата в родния софтуерен бранш е една от най-високите в страната - 2388 лева. Същевременно обаче във всяка софтуерна компания има средно по 8 незаети работни места, което може да означава само едно - кандидатите за работа просто не са достатъчно добре подготвени. Неслучайно софтуерната индустрия настоява за подобряване на IT образованието.

Слабата подготовка в училище и в университета не е единствената спънка пред търсещите работа млади хора. Препъва ги и т. нар. липса на опит. Тази дупка може да се запълни чрез стажуване, предлага държавата. Преди броени дни Зорница Русинова, зам.-министър по социалните въпроси, съобщи, че тази есен започват първите ученически и студентски практики - над 16 000 младежи ще трупат опит във фирми или в администрацията.

Около 2100 младежи пък ще се включат в схемата "Първа работа", която ще действа две години. Въпросът е дали започването на стаж няма да се окаже по-трудно от започването на работа поради големия брой кандидати. Поне такъв беше опитът досега.Когато човек е изправен пред силна конкуренция и нов изборправилните решения са две: или да подобри това, което върши, или да опита нещо ново. Добрата новина е, че от тази есен държавата стартира сериозен опит да даде шанс на онези млади българи, които бягат след мечтите си. Дано този път успее.