Код пази дипломите

Новините

02-10-2012, 06:47

Снимка:

karieri.bg

Автор:

Стандарт

Всичко от Автора

След излизането им от МОМН биват фалшифицирани дипломните приложения, където авторите на ментетата нанасят по-високи оценки

Просветното министерство ще закодира дипломите. Всяка тапия ще има допълнителна защита срещу фалшификации,

съобщи образователният министър Сергей Игнатов. Поводът е скандалът с бг дипломите на турските студенти, чието признаване южната ни съседка замрази през лятото с мотива, че много от тях били ментета. Новите защити обаче ще влязат в сила не само за тапиите на чужденците, а за всички висшисти, завършващи у нас. Така ще се избегнат и случаи като този на Калина Илиева от фонд "Земеделие", която представяше фалшива диплома.

На всяка страница на дипломата и приложението й вече ще се бие печат, на който има номер. Въпросният код ще се сменя на всеки две седмици. "Ще го знае само ограничен кръг от хора в министерството", каза Игнатов. Причина за новата разпоредба е това, че след излизането им от МОМН биват фалшифицирани точно дипломните приложения, където авторите на ментетата нанасят по-високи оценки. Досега върху тях печати не се поставяха.

Всички дипломи вече ще бъдат качени и в специален електронен регистър на сайта на МОМН, където ще може да се проверява дали даденият документ е менте или не. Освен това на сайтовете на вузовете пък трябва да бъдат оповестени таксите, срещу които учат българи и чужденци. На много места това го има и сега, но министърът се е разпоредил да се въведе навсякъде, защото в момента фирми посредници рекетират чуждите студенти да си доплащат с мотива, че уж родните вузове вдигали такси посредата на годината.

"Имаме десетки оплаквания от фирмите посредници за превишаване на правата им. Самият аз съм предал една папка на министър Цветанов и на прокуратурата, за да бъде направена проверка по всички сигнали. Доколкото знам, разследват ги и в самата Турция", заяви Игнатов. Запитан колко точно са фирмите нарушителки, той отговори: "Много, не съм ги броил точно". По неговите думи част от фирмите са само турски, но има и такива с българско участие. Тяхната задача е да набират студенти от чужбина за родните вузове, но много от тях продължават с "услугите" към студентите, дори и след като те вече са приети.

"Разпоредил съм на ректорите да прекратят всякакви контакти с посредническите фирми от момента, в който те доведат студентите в университета. Няма защо техни хора да се мотаят по коридорите и между катедрите и да уреждат оценки и академични справки", каза министърът. Преди откриването на учебната година в Алма матер той и премиерът Бойко Борисов бяха посрещнати на стълбите от турски студенти, издигнали плакати "Очакваме вашето съдействие за признаване на дипломите ни в Турция". Игнатов си поговори с младежите и обеща до две седмици да се срещне с турския си колега и да решат проблема.