10 000 лв. за декар нива до новата “Тракия”

Новините

10-09-2012, 05:55

Автор:

"Монитор"

Всичко от Автора

Земята по-далеч от аутобана 20 пъти по-евтина.

Собственици на земеделски земи по протежение на новите отсечки на автомагистрала „Тракия” между Стара Загора и Зимница предлагат имотите си на много високи цени, които тръгват от 5 евро за квадратен метър или около 10 000 лв. за декар, сочи проучване на „Монитор”.

„Вече се усеща увеличаване на интереса около новите отсечки на магистралата, особено в района на детелината на Зимница в посока Карнобат”, каза Таня Мирчева, мениджър на „Адрес” в Ямбол. Засега търсенето е главно за изграждане на бензиностанции, но очакваме клиенти и с друг бизнес, свързан с магистралата. Все още парцелите не са със сменен статут и са земеделски земи. Повечето продавачине обявяват конкретна ценаа офертите им са "по договаряне". Цените, от които започват преговорите, варират от 5 до 15 евро на квадратен метър и засега търсенето не е толкова силно, за да предизвика покачване в тези цени”, добави тя.Според Ивайло Запрянов, шеф на „Адрес” в Стара Загора, засега само очакванията на продавачите са засилени, интересът е слаб, но е явен фактът, че между Стара Загора и Чирпан, по отсечката, градена много по-рано, също няма нито една бензиностанция.„Нивите с лице на магистралата, които евентуално може да станат парцели за застрояване и върху тях да се изградят крайпътни обекти, са с начални цени от 5 евро квадрат”, каза Ваня Рашева шеф на офиса на „Явлена” в Ямбол. „При останалите земеделски земи в района също има поскъпване, но те се котират в рамките на 400-500 лв. за декар. Имам клиенти, които търсятпарцели от 5 до 10 дка с достатъчно голямо лицена магистралата. Пазарът на терени покрай на новите отсечки от „Тракия” би трябвало да се разраства, защото по протежението им няма нито една бензиностанция или заведение за почивка”, допълни тя.По думите на Иво Иванов, шеф на „Явлена” в Сливен, интересът към земеделските земи покрай аутобана за Бургас остава повишен и собствениците започнаха да искат по-високи цени, но пазарът е умерен и няма бум. „По протежение на магистралата нивите логично са по-скъпи, като обикновено цената им е с около 50 на сто по-висока”, поясни той. „Вече има доста оферти за продажба на имоти по протежение на новите отсечки от „Тракия”, но засега купувачите изчакват.Едновременно с това силноспада интересът към земята край стария пътза Бургас, по който заради новия аутобан трафикът силно намаля”, каза още Иванов.Според Красимира Димитрова от „Явлена” в Стара Загора бизнесът се е затворил и има по-голям интерес към земеделските земи, но не за да им се променя статутът.

Бързо съгласуване на проектите
Всички инвеститори, решили да строят обекти около новите отсечки на „Тракия”, бързо ще получат съгласуване на проектите от пътната агенция. Това обеща нейният шеф инж. Лазар Лазаров.„Процедурата е тромава, защото първо трябва да се промени статутът на земята покрай аутобана и чак след това Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ) им съгласува идейния проект”, поясни той. След това за една година инвеститорът трябва да подготви техническия проект и да изградят обекта. Ако не успеят да свършат строежа за година безпроблемно, срещу едно писмо им се удължава срокът за още 12 месеца. Останалите формалности зависят от общините”, добави инж. Лазаров.„За да дадем разрешение за изграждане на каквото и да е около магистралите, те трябва да имат разрешение за ползване ­ акт 16”, каза още шефът на АПИ. „Няма проблем обаче при заявен интерес да се строят крайпътни обекти и паралелно с изграждането на магистралата. И след като тя получи акт 16 и те могат също да използват обекта си и да го пуснат в експлоатация”, поясни шефът на пътната агенция.Според инж. Лазаров подобни проблеми няма да има на лот 4 на „Струма” между Сандански и Кулата, защото там трасето минава по това на стария път, което не бе много удачен вариант и повечето крайпътни обекти ще останат.
Цените на чернозема вървят нагоре
Цените на нивите в България ще продължат да растат. Това прогнозират от Асоциацията на собствениците на земи у нас, съобщава БНТ. През последните пет години се наблюдава постоянен ръст на сделките, като най-активни купувачи си остават арендаторите.Интересът към покупка на земеделска земя у нас нарасна най-вече заради получаваните европейски субсидии за обработването на площите. Освен това кризата накара много инвеститори от други сектори да се пренасочат към имоти от земеделска земя.Най-голямо е търсенето в Североизточна България ­ в района на Добруджа. Тук и цените са високи ­ достигат 1400 лева за декар, колкото са в най-плодородния американски щат, например Канзас. Най-слаб е пазарът в Северозападните части на страната, макар че през последните години и тук има ръст и в броя на продажбите, и в цените.