Ставаме вегетарианци

Новините

28-08-2012, 06:56

Снимка:

АРХИВ

Автор:

Стандарт

Всичко от Автора

Месото и млякото изчезват през 2050 г. заради липсата на вода

Недостигът на вода влияе на производството на храни

и може да има сериозно въздействие върху хранителните навици на нарастващото население на планетата, пише в. "Гардиън". През 2050 г., когато се очаква населението да достигне 9 млрд. души, водата няма да е достатъчна за производството на необходимите количества храна и човечеството може да бъде принудено да мине почти изцяло на вегетарианска диета.
Сега хората получават 20% от нужните им протеини от месни продукти, но до 2050 г. този процент може да спадне до 5 заради сушите, недостига на вода и на храни, се посочва в доклад на учени от Международния институт за водата в Стокхолм. В доклада шведските специалисти посочват, че преминаването на вегетарианска диета ще доведе до спестяване на вода, защото вегетарианското меню изисква използването на пет до десет пъти по-малко вода от производството на животинска храна. 
Приемането на вегетарианството е само един от начините за разрешаване на проблемите, породени от недостига на вода и недостига на храни. Експертите от Швеция препоръчват да се изхвърлят по-малко храни и да се повиши търговията между страните, страдащи от хранителен дефицит, и страните, задушавани от хранителен излишък.
Заедно с публикуването на доклада започна годишната конференция за водата в шведската столица. Там се събраха 2500 политици, представители на агенции на ООН, на неправителствени групи, както и учени от 120 страни, които ще обсъждат проблемите пред водоснабдяването на планетата. 
Недостигът на вода се усеща осезаемо още тази година. Цените на основни хранителни суровини като царевицата и пшеницата нараснаха с близо 50 на сто на международните пазари от юни насам, което е породено от сушата в САЩ и Русия и от слабите мусонни дъждове в Азия. 
Според неправителствената организация "Оксфам" недостигът на храна и покачването на цените на хранителните продукти ще имат опустошаващо влияние върху развиващите се страни, които разчитат много на внос на храна, вкл. и в части на Латинска Америка, Северна Африка и Близкия изток. Недостигът на храни през 2008 г. стана повод за бунтове в 28 държави по света, припомня в. "Гардиън".