Българските фирми най-трудно взимат кредити в ЕС

Парите

04-10-2011, 10:50

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник „Сега” на 4 октомври

„Сега” отбелязва в уводната си публикация, че България за пореден път стана печален шампион в европейските статистики - този път по отношение на кредитите за бизнеса.

У нас заемите се оказват най-недостъпни в целия ЕС - рекордните 36% от малките и средните предприятия получават отказ, показва изследване на Евростат, проведено в 20 от 27-те държави членки.

За сравнение в следващите страни в класацията процентът на отрязаните от финансиране е около 26%. А в отличниците Полша, Франция, Кипър по-малко от 5% от заявките на дребни и средните фирми са били отхвърлени от банки, лизингови компании или др. кредитори.

България е и с най-висок ръст на отказите. При това скокът е безпрецедентен - през предкризисната 2007 г. само в 3% от случаите фирмите са получавали "не" за искания заем, а през 2010 г. всеки трети кандидат е бил отрязан от финансиране. Друг любопитен факт в проучването е, че през 2007 г. достъпът до кредити за българските предприятия е бил също толкова лесен, колкото за германските, британските и испанските. Тогава у нас 87% са получили изцяло желаното финансиране, близо 10% от заявките са били частично удовлетворени, а 3% - отхвърлени. През миналата година положението у нас вече е драматично променено - отказите са скочили на 35.5%, 22% са отчасти удовлетворени и само 42.5% от кандидатите са получили това, което са поискали.

Според анализатора на "Индъстри Уоч" Георги Стоев и у нас банките са станали по-консервативни. По думите му сега изискванията им към бизнеса за гаранциите, обезпеченията, собственото финансиране и т.н. са доста завишени в сравнение с предишни години. "Спънките пред кредитирането на малкия и средния бизнес имат и друга страна", твърди изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. Според него лошите и предоговорените заеми на фирмите гонят притеснителни нива. Само преди дни БНБ отчете още по-критична ситуация при дълговете на предприятията. Делът на проблемните кредити за бизнеса вече е 23%. Това означава, че почти всяко четвърто задължение на предприятие към банките е неспасяемо или със сериозни проблеми при погасяването. "Не смятам, че ситуацията ще се промени, тъй като не виждам реални стъпки за подобрение на бизнес средата", каза още Данев.